Kontakta oss

Våra medarbetare finns här för att hjälpa dig och det är viktig för oss att du känner dig hörd. Vi ser fram emot att höra från dig!

Allmän kontakt

Genom att skicka meddelandet godkänner jag att ni hanterar mina uppgifter enligt SMPs personuppgiftspolicy

Kontakta oss direkt

SMP Parts AB
Bergsjövägen 3
829 91 ILSBO
Hitta hit

Växel: +46 650 356 50
Fax: +46 650 356 60
info@smpparts.com

Beställning av produkter

order@smpparts.com
010-222 91 10

Beställning av reservdelar och teknisk support

support@smpparts.com
010-222 91 11

Reklamationer

claim@smpparts.com
010-222 91 11

Visselblåsning

Läs mer

Avdelningar

Teknik

Kvalitétsansvarig

Morgan Rudh

morgan.rudh@smpparts.com

Produktchef

Dennis Håkansson

Direkt: +46 650 356 62
dennis.hakansson@smpparts.com

Teknisk chef

Mattias Andersson

mattias.andersson@smpparts.com

Leverans & Godsmottagning

Mottagningskontroll

Mottagningskontroll

Direkt: +46 650-356 68
mottagningskontroll@smpparts.com

Leveransansvarig

Peter Karlsson

Direkt: +46 650 356 67
leverans@smpparts.com

Lastning / Lossning

Yngve Westerberg

Direkt: +46 650 469 009

Försäljning

Säljansvarig Sverige

Pär Närås

Mobil: +46 795850281
par.naras@smpparts.com

Säljare

Aso Faghisa

Direkt: +46 650 469 023
aso.faghisa@smpparts.com

Säljare

Mikael Falk

Direkt: +46 650 356 60
mikael.falk@smpparts.com

Marketing inquiries

Marketing

marketing@smpparts.com

Affärsutvecklingschef

Jon Hedström

Direkt: +46 650 356 50
jon.hedstrom@smpparts.com

Produktion & Planering

Fabrikschef

Annika Werneman

Direkt: +46 650 356 50
annika.werneman@smpparts.com

EHS

Inköp

Logistik och Inköpschef

Carina Hägglund

Direkt: +46 650 46 90 26
carina.hagglund@smpparts.com

HR

HR-generalist

HR

Direkt: +46 650 39 21 45
hr@smpparts.com

Ekonomi

Ekonomichef

Peter Forslund

Direkt: +46 650 356 50
peter.forslund@smpparts.com

Business Controller

Thomas Johansson

thomas.johansson@smpparts.com

VD

VD

Patrik Lindqvist

Direkt: +46 650-392130
patrik.lindqvist@smpparts.com

Visselblåsning

Inrapportering om missförhållanden – så gör du

1. Gå in på denna länk: https://wb.boomr.se/t/smp-parts-aktiebolag/login

2. På första sidan kan du logga in på befintligt ärende med din engångskod alternativt skapa ett nytt ärende. När du kommit till vårt rapporteringsverktyg fyller du i vilken kategori av missförhållande det rör sig om. Du kommer också att få uppge när incidenten har ägt rum och beskriv sedan vad som hände, tänk på att vara så utförlig som möjligt. Du kan ange ditt namn om du vill men grundtanken är att du skall kunna genomföra detta helt anonymt. Allt du skickar är dessutom krypterat så ingenting kan spåras tillbaka till dig.

3. När du skickat in ditt ärende så kommer du att få ett ärendenummer samt en kod, det är av yttersta vikt att du som visselblåsare sparar detta för att kunna följa ärendet inne i portalen. På samma sida kan du logga in och kolla vilken status som är på ärendet, vilka åtgärder som vidtagits. De som hanterar ärendet kan även komma med fler frågor kring händelsen så det är bra om du själv kollar i portalen om det dykt upp följdfrågor, här kan ni kommunicera helt anonymt med varandra.

  • Du som visselblåsare kan förvänta dig att bolaget har tagit emot och fördelat ärendet inom 10 dagar, det kommer då noteras i systemet.
  • Företaget är skyldiga att ha påbörjat hantering av ditt ärende inom 3 månader.
  • Ärendena hanteras av HR.
  • Ärendena raderas efter 2år enligt GDPR.
  • SPARA inlogg och kod som genereras efter inskickat ärende. Detta är enda sättet för dig som visselblåsare att följa upp ditt ärende. Logga gärna in kontinuerligt vid pågående ärende för att följa status.

Vid ytterligare frågor kontakta HR.